NILGIRIS ULTRA 2013, 2nd Edition

DECEMBER 21, MEN ULTRA

DECEMBER 22, WOMEN ULTRA

Race Runner BIB No.Men BIB No. Women Start time End time Final Time Rank-Men Rank-Women
1 100Kms Ashwin Johari 100003 12:00 am DNS DNS N/A
2   Athreya Nagarjuna M 12:00 am DNS DNS N/A
3 Dalwinder Singh 100006 12:00 am DNF DNF N/A
4 Devendra Rathore 100008 12:00 am DNF DNF N/A
5 Jack Cowson 100009 12:00 am DNS DNS N/A
6 Keshav Kaushik 100012 12:00 am DNF DNF N/A
7 Lipsa Syal 100001 12:00 am DNF/64.5Kms DNF N/A N/A
8 Kieren Dsouza 100011 12:00 am 1:11 pm 13:11 1
9 Vishwanathan Jayaraman 100017 12:00 am 1:17 pm 13:17 2
10 Dharmendra Kumar 100007 12:00 am 2:16 pm 14:16 3
11 Abhijit Shome 100001 12:00 am 2:25 pm 14:25 4
12 Ashok Azhagarasan 100002 12:00 am 2:25 pm 14:25 4
13 Navin A Tangiah 100014 12:00 am 2:25 pm 14:25 4
14 Atal Bhushan 100004 12:00 am 3:21 pm 15:21 7
15 Breeze Sharma 100005 12:00 am 3:29 pm 15:29 8
16 Lihas A Trivedi 100013 12:00 am 3:30 pm 15:29 8
17 Jayaraman Balasubramanian 100010 12:00 am 3:31 pm 15:31 10
18 Vijay Bariwal 100016 12:00 am 3:32 pm 15:32 11
19 Aparna Choudhary 100007 12:01 am 3:54 pm 15:53 1
20 Priya Vaidyanathan 100002 12:01 am 7:21 pm 19:20 Completed
21 Shibani Garat 100003 12:01 am 7:58 pm 19:57 Completed
22  50Kms Balasubramanian Hariharan 50002 DNS DNS DNS N/A
23 Gurumurthy Dandapani 50005 DNS DNS DNS N/A
24 Harish Dadoo 50006 DNS DNS DNS N/A
25 Neville J Bilimoria 50013 DNS DNS DNS N/A
26 Peter Van Geit 50014 DNS DNS DNS N/A
27 Randhir A Chauhan 50021 DNS DNS DNS N/A
28 Sonali Singh 50001 DNS DNS DNS N/A
29 Venkataraman K 50028 DNS DNS DNS N/A
30 Malcolm Green 50008 6:01 am 11:14 am 5:13 1
31 Pushpinder Walia 50018 6:01 am 11:59 am 5:58 2
32 Sudhir TK 50025 6:01 am 12:03 pm 6:02 3
33 Srikumar Rangarajan 50013 6:01 am 12:30 pm 6:29 4
34 Manivannan Vangalur 50009 6:01 am 12:49 pm 6:48 5
35 Umang Kamra 50027 6:01 am 12:49 pm 6:48 5
36 Praveen Giriya 50017 6:01 am 12:55 pm 6:54 7
37 Nandu Muralidharan 50011 6:01 am 12:56 pm 6:55 8
38 Prashanth Madhusudhan 50016 6:01 am 12:59 pm 6:58 9
39 Bhavin Agrawal 50003 6:01 am 1:03 pm 7:02 10
40 Feroz Zaveri 50004 6:01 am 1:07 pm 7:06 11
41 Nanda Kishore 50010 6:01 am 1:14 pm 7:13 12
42 Prabhuram Venkataramani 50015 6:01 am 1:15 pm 7:14 13
43 Aravind Kumar 50001 6:01 am 1:25 pm 7:24 14
44 Vikram Ramasubramanian 50029 6:01 am 1:34 pm 7:33 15
45 Sanjay Mangla 50022 6:01 am 1:47 pm 7:46 16
46 Ramakrishnan Narayanaswamy 50020 6:01 am 1:50 pm 7:49 17
47 Naresh Patil 50012 6:01 am 1:51 pm 7:50 18
48 Rakesh Kalyan V 50019 6:01 am 2:07 pm 8:06 Completed
49 Kiran Vasani 50007 6:01 am 2:21 pm 8:20 Completed
50 Sankar AK 50023 6:01 am 3:00 pm 8:59 Completed
51 Sree Thej 50024 6:01 am 3:00 pm 8:59 Completed
52 Sunil Kothuri 50026 6:01 am 3:00 pm 8:59 Completed
53 25Kms Abha Walia 25001 DNS DNS DNS N/A N/A
54   Deepika Betgeri 25002 DNS DNS DNS N/A N/A
55   Enock Prince 25009 DNS DNS DNS N/A
56 Gokulakrishnan R 25011 DNS DNS DNS N/A
57 Periagounder Sekar 25023 DNS DNS DNS N/A
58 Sai Raghuram M 25030 DNS DNS DNS N/A
59 Sanjay Bhan 25032 DNS DNS DNS N/A
60 Varsha Gowda 25005 DNS DNS DNS N/A N/A
61 Ramakrishna Urugonda 25026 6:01 am 8:19 am 2:18 1
62 Ravinder B Reddy 25027 6:01 am 8:30 am 2:29 2
63   Anil Das 25042 6:01 am 8:32 am 2:31 3
64 Rajesh Kumar 25025 6:01 am 8:42 am 2:41 4
65 Swetha Devaraj 25004 6:16 am 8:58 am 2:42 1
66 Manikandan S 25018 6:01 am 8:45 am 2:44 5
67   Ashok Berwal 25003 6:01 am 8:56 am 2:55 6
68 Senthil R A 25036 6:01 am 8:56 am 2:55 6
69 Mukesh Agrawal 25020 6:01 am 8:57 am 2:56 8
70 Rajesh Brahmbhatt 25024 6:01 am 8:57 am 2:56 8
71 Arun K Ravichandran 25001 6:01 am 8:59 am 2:58 10
72   Depinder Singh 25007 6:01 am 9:01 am 3:00 11
73   Gokul Sugumaran 25010 7:15 am 10:15 am 3:00 Late Start
74 Saran Kumar 25034 6:01 am 9:04 am 3:03 12
75 Vijayakumar K 25040 6:01 am 9:06 am 3:05 13
76 Muthukumar U 25021 6:01 am 9:11 am 3:10 14
77 Santosh Bhat 25033 6:01 am 9:14 am 3:13 15
78 Jeevanram Kasiviswanathan 25014 6:01 am 9:19 am 3:18 16
79 Gopinath Sargunam 25012 6:01 am 9:20 am 3:19 17
80   Chandrasekar M 25005 6:01 am 9:21 am 3:20 18
81 Sameer Srivastav 25031 6:01 am 9:22 am 3:21 19
82 Thamarai K S 25038 6:01 am 9:22 am 3:21 19
83 Sivaraman Vaidyanathan 25037 6:01 am 9:24 am 3:23 21
84 Mitresh R 25019 6:01 am 9:26 am 3:25 22
85 Janak Parikh 25013 6:01 am 9:28 am 3:27 23
86   Ashwin R KS 25004 6:01 am 9:33 am 3:32 24
87   Divyesh Govardhanan 25008 6:01 am 9:33 am 3:32 24
88 Kavitha Elamvaluthi 25003 6:01 am 9:18 am 3:17 2
89   Ashish Singh 25002 6:01 am 9:40 am 3:39 26
90   Devesh K Das 25006 6:01 am 9:43 am 3:42 27
91 Vishal Jayasankar 25041 6:01 am 9:43 am 3:42 27
92 Ravindra Joshipura 25028 6:01 am 9:46 am 3:45 29
93 Thiruvambalam Sreenivas 25039 6:01 am 9:58 am 3:57 30
94 Maheshraja Subramanian 25017 6:01 am 10:02 am 4:01 Completed
95 Jignesh Patel 25015 6:01 am 10:04 am 4:03 Completed
96 Naishad Mankad 25022 6:01 am 10:04 am 4:03 Completed
97 Safiq Mohd 25029 6:01 am 10:17 am 4:16 Completed
98 Karthikeyan Ponnusamy 25016 6:01 am 10:25 am 4:24 Completed
99 Sateesh Naramsetti 25035 6:01 am 10:25 am 4:24 Completed

North RAAM qualifier, 1st edition, November 16-17, 2013.

Reg No.

Name

Age

Category

Time

Distance

Status

10

Sumit Patil

28

684

DNS DNS DNS

11

Manas Arvind

37

684

17 hrs 58 min DNF

28

Kevin Rekhy

42

684

19 hrs 10 min DNF

29

Kailas Patil

27

684

26 Hrs 53 min 684 Kms Qualified

46

Vishal B

29

684

21 hrs 13 min 478 Kms DNF

117

Rakesh Vyas

31

684

6 Hrs 20 min 152 Kms DNF

118

Tirath Singh

43

684

29 Hrs 1 min 684 Kms DNF

Bhatti Lakes Ultra – 4th Edition, Oct 25-27 2013.

Distance Runner

Category

Solo/Relay

Time

Rank

NorthFaceUTMB Points

1 135 Miles Aparna Choudhary Women Solo DNF/120Kms
2   Bhupendrasingh Rajput Men Solo 44 hrs 41 min 3 4
3   Navin Tangiah Men Solo DNF/160Kms
4   Piyush Shah Men Solo 44 hrs 41 min 3 4
5   Raj Vadagama Men Solo 41 hrs 31 min 1 4
6   Vineet Agrawal Men Solo 43 hrs 23 min 2 4
7  100 Miles Devender Chauhan Men Solo 31 hrs 34 min 2 3
8 Krishan Kumar Men Solo DNQ/33 Hrs 55 min 3
9 Lovekesh Uppal Men Solo DNF/60Kms
10 Naoya Hayashi Men Solo DNF/100Kms
11 Randeep Arora Men Solo 29 hrs 23 min 1 3
12 Shshank Pundir Men Solo DNS
13 Tanvir Kazmi Men Solo DNF/100Kms
14 100 KMs Anil Kumar Men Solo 11 hrs 52 min 1
15 Ankush Mendiratta Men Solo DNF/90Kms
16 Arjun Joshi Men Solo 16 hrs 48 min 2
17 Jaspreet Singh Rawel Men Solo DNF/80Kms
18 50 Miles Dinesh Chaudhary Men Relay/Dark Runners 11 hrs 18 min 2
19 Mohit Saini Men Relay/Dark Runners
20 Prabhanjan Roy Chowdhury Men Relay/Dark Runners
21 Dushyant Chahal Men Relay/Team Shipra 9 hrs 55 min 1
22 Manik Dhodi Men Relay/Team Shipra
23 Vishnu Vishwakarma Men Relay/Team Shipra
24 Abhineet Awasthi Men Solo DNQ – 15 hrs 20 min 8
25 Amit Chilka Men Solo DNS
26 BM Sharma Men Solo 11 hrs 22 min 3
27 Jack Cowson Men Solo 11 hrs 07 min 2
28 Maneesh Shreshta Men Solo 11 hrs 40 min 4
29 Mitsuko Ishikawa Women Solo DNF/40Kms
30 Nidhi Garg Women Solo DNF/50Kms
31 Nishant Kaushik Men Solo 12 hrs 30 min 6
32 Rajan Kachroo Men Solo 13 hrs 18 min 7
33 Rashmi Mohanty Women Solo 12 hrs 55 min 1
34 Ravi Raman Men Solo DNQ – 15 hrs 48 min 11
35 Sahaj Sah Men Solo 11 hrs 50 min 5
36 Sanjeev Chhabra Men Solo DNQ – 15 hrs 21 min 9
37 Sheetal Mehra Men Solo DNQ – 15 hrs 21 min 9
38 Subhajit Biswas Men Solo 9 hrs 57 min 1
39 30 Miles Aditya Ahuja Men Relay/Aditya Ahuja 6 hrs 32 min 2
40 Saurabh Chaudhary Men Relay/Aditya Ahuja
41 Parvinder Singh Men Relay/SuPar 5 hrs 10 min 1
42 Sushil Karer Men Relay/SuPar
43 Barnali Das Women Relay/Barnali 6 hrs 52 min 3
44 Rahul Nainwal Men Relay/Barnali
45 Alfredo Miranda Men Solo 6 hrs 20 min 8
46 Amit Ojha Men Solo 6 hrs 21 min 9
47 Amit Sinha Men Solo DNS
48 Anil Kumar Men Solo 4 hrs 47 min 1
49 Anuj Sharma Men Solo DNF/30Kms
50 Anupriya Kapur Women Solo 6 hrs 57 min 3
51 Anuradha Kalidindi Women Solo 6 hrs 54 min 2
52 Anurag Dang Men Solo 7 hrs 14 min 13
53 Arunaabh Shah Men Solo 5 hrs 51 min 3
54 Dhiren Vaity Men Solo 7 hrs 10 min 12
55 Dhruv Anand Men Solo DNS
56 Jasjit Giani Men Solo 7 hrs 49 min 19
57 Jatin Aggarwal Men Solo DNF/40
58 Karthik Venkatraman Men Solo 7 hrs 19 min 14
59 Makoto Fujita Men Solo 6 hrs 15 min 6
60 Manoj Varma Men Solo 5 hrs 35 min 2
61 Naveen Kundu Men Solo DNS
62 Nikhil Arora Men Solo 6 hrs 27 min 11
63 Punam Kanwar Men Solo DNQ 23
64 Ramakrishnan Sankaran Men Solo 6 hrs 19 min 7
65 Ranjeet Singh Mahla Men Solo 7 hrs 47 min 18
66 Ravinder Singh Men Solo 6 hrs 23 min 10
67 Rishi Madan Men Solo 7 hrs 55 min 20
68 Sarvadarshi Shukla Men Solo 7 hrs 34 min 16
69 Saurabh Ahuja Men Solo 6 hrs 08 min 4
70 Saurabh Poddar Men Solo DNQ – 8 hrs 17 min 22
71 Shiv Parthasarathy Men Solo DNQ – 8 hrs 06 min 21
72 Shruti Saxena Women Solo DNS
73 Sunny Mehra Men Solo 6 hrs 08 min 4
74 Tanuja Sodhi Women Solo 6 hrs 48 min 1
75 Usha Prasad Women Solo DNQ – 10 hrs 44 min 24
76 Venkatesh Krishnamoorthy Men Solo DNS
77 Venkateswaran T Men Solo 7 hrs 32 min 15
78 Vinod Kaul Men Solo 7 hrs 39 min 17
79  24 Hours Abhishek Mishra Men Solo 115 Kilometers 2
80 Chandan Singh Negi Men Solo 110 kms 3
81 Chiro Priyo Mitra Men Solo DQ
82 Mohit Sharma Men Solo 140 kms 1
83 Sanjay Mangla Men Solo 100 kms 5
84 Vijay Bariwal Men Solo 110 kms 3

Race stats:

  • DNF – 12
  • DNQ – 9
  • DNS – 5